ללדת אחרי קיסרי - שירה גרפיט

VBAC Israel - לנל"ק ישראל - לידה נרתיקית אחרי קיסרי

052-5155529
עקבו אחריי | לקבוצה הסגורה
כניסה למערכת | הרשמה לאתר

המציאות בה נתקלת יולדת בישראל

אם עברת ניתוח קיסרי אחד או יותר, ההחלטתך לגבי תכנון לידת VBAC או ניתוח קיסרי חוזר תשפיע על תינוקך ועל כל ההריונות הבאים. מומלץ שתהיי מודעת לאפשרויות שלך הן ללידת VBAC והן לניתוח קיסרי חוזר, שתביני את היתרונות והחסרונות של כך אחד מהשניים על מנת שתוכלי להגיע להחלטה הנכונה ביותר עבורך. לאחר קבלת ההחלטה על לידת VBAC או ניתוח קיסרי חוזר, תכנון קפדני יכול לעזור לך למלא את רצונותיך בצורה הטובה ביותר המתאימה לך.

 

למרבה הצער, לא כל בתי החולים והרופאים מאפשרים ליולדות לשקול את העובדות, לבחון את האפשרויות העומדות בפניהן ולאפשר להן לבחור בחירה מושכלת האם לתכנן VBAC או ללדת בניתוח קיסרי חוזר. הם בדרך כלל יטו לכוון את היולדת לדרך בה הם מאמינים שהיא הנכונה.

ישנם מחקרים המראים, כי בסופו של דבר, החלטתה של אישה האם ללדת בלידת VBAC או לעבור ניתוח קיסרי חוזר מושפעת רבות מהלך הרוח של הרופא המטפל ומערכת אמונותיו, שלא בהכרח עולות בקנה אחד עם מה שמתאים ליולדת.

בבתי חולים יכולים לסרב לאפשר לידת VBAC כיוון שהם חוששים מתביעות משפטיות, וגם כי הם מעדיפים ניתוחים מוזמנים מראש בשל נוחות או מסיבות אחרות. בסופו של דבר התוצאה היא זהה: אם החלטת שאת רוצה ללדת לידת VBAC עלייך לקחת בחשבון שלא בהכרח יאפשרו לך לעשות זאת. עליך לחפש את מקום הלידה המתאים לך ביותר בו הגישה הרווחת, הלכה למעשה ולא בתיאוריה בלבד, תואמת את מטרותיך.

 

עליך לבחור בחירה מושכלת לאחר ששקלת את כל האפשרויות העומדות בפניך, עליך להבהיר את רצונותיך באופן ברור וחד משמעי לצוות המטפל מבעוד מועד, ולכל אורך הדרך להיות נחושה לנהל את הלידה שלך בעצמך ולא להניח להם לנהל אותה כראות עיניהם, דבר העשוי להביאך לתוצאה שאינה רצויה עבורך.

 

 

למה ישנו מידע סותר אודות VBAC לעומת ניתוח קיסרי חוזר?


במאה שעברה הגישה הרווחת לגבי לידות הייתה "פעם קיסרי, תמיד קיסרי": כלומר אישה שעברה ניתוח קיסרי אחד כמעט תמיד נאלצה לעבור ניתוח קיסרי אלקטיבי (מתוכנן) ולא לידת VBAC בכל הלידות הבאות שלה. הדבר נבע מחששם של הרופאים כי הצלקת מהניתוח הקיסרי הקודם תיפתח במהלך הלידה (קרע של הרחם), ויגרמו סיבוכים חמורים לאם או לתינוק.

בשנות ה -1980 וה -90 אנשי מקצוע בתחום הבריאות, עורכי דין, נשים בהריון, קובעי מדיניות וחוקרים עודדו לידות VBAC. שינויים אלה קרו הודות לגורמים הבאים:

רופאים ביצעו את חתך הניתוח בחלק התחתון של הרחם, שסיכוייו להיפתח במהלך לידת VBAC נמוכים משמעותית.
מחקרים רבים שנעשו מצאו שלידת VBAC בטוחה מניתוח קיסרי חוזר. כמו כן גם גילו כי מניתוח לניתוח ישנו גידול משמעותי בסיכונים בפניהם ניצבת היולדת.

לאורך השנים ישנן מגמות משתנות לגבי בטיחות לידת VBAC לעומת ניתוחים קיסריים חוזרים: פעם טוענים כי לידת VBAC בטוחה יותר ובפעמים אחרות טוענים כי ניתוחים קיסריים בטוחים יותר.

 

שינויי מגמות אלו מותירים יולדות שעברו ניתוח קיסרי בעבר מבולבלות לנוכח המחקרים הסותרים והמידע החלקי אותו מקבלות היולדות. לפיכך הן ניצבות בפני דילמה ומתקשות לבחור.


כיום המגמה היא עידוד לידות VBAC, הודות למחקרים חדשים המסייעים בהבהרת היתרונות והסיכונים בלידות VBAC לעומת ניתוחים קיסריים חוזרים, וכמו כן הודות לנשים המתעקשות על זכות הבחירה שלהן.

 

  • _1
  • _2
  • _3
  • _4
  • _5


בלידה הקודמת ילדת בקיסרי

ועכשיו את רוצה אחרת?

ברוכה הבאה,

הגעת למקום הנכון!

הצטרפי עכשיו לאתר וקבלי את

המדריך ללידה נרתיקית אחרי קיסרי - בחינם!!!