ללדת אחרי קיסרי - שירה גרפיט

VBAC Israel - לנל"ק ישראל - לידה נרתיקית אחרי קיסרי

052-5155529
עקבו אחריי | לקבוצה הסגורה
כניסה למערכת | הרשמה לאתר

צלקת ניתוח קיסרי

 

07/08/2010:  מה נשים רוצות וצריכות לדעת על הצלקת הנפוצה ביותר באמריקה

 

אי אפשר להתחמק מזה. הריון משנה אותך לתמיד. יש נשים שמגיעות להריון עם בטן חלקה ועור ללא סימנים, אך לרובנו יש כמה מזכרות כמו סימני מתיחה, עור רפוי, "בטן" קטנה וצלקות ניתוחיות. כיום  יותר משליש מכלל התינוקות נולדים בניתוח קיסרי ולפיכך לשליש  מהאמהות יש צלקות של ניתוח קיסרי. הנה כמה שאלות נפוצות בנוגע לצלקת הניתוחית הנפוצה ביותר סביבינו.

 

 

כמה גדולה הצלקת מניתוח קיסרי?


למרבה ההפתעה היא קטנה. ראשיהם של רוב התינוקות מתאמים לעבור דרך חתך אופקי בעור שאורכו 4-6 אינץ' (10-15 ס"מ) הנמצא מתחת לקו שיער הערווה. שרירי הבטן מוזזים הצידה (לא נחתכים) וחתך אופקי נעשה ברחם. במקרים נדירים, רופאים מבצעים חתך אנכי מתחת לטבור של האמא עד לעצם הערווה. חתך זה די יוצא דופן בארה"ב ובמדינות המפותחות ביותר ומשמש במקרי חירום קיצוניים רק כאשר אין זמן לעשות את החתך המורכב יותר ופחות גלוי לעין, "קו ביקיני". אם החתך בעור אנכי, צפויים שגם ברחם החתך יהיה אנכי.

 

 

איך נראות צלקות ניתוח קיסרי אחרי שהן נרפאות?


כיוון שהחתך הניתוחי נעשה בדרך כלל מתחת לקו שיער הערווה, אולי אפילו לא ניתן לראות את הצלקת בכלל. היא תיראה אדומה או ורודה לכמה חודשים, אבל בסופו הצבע מתפוגג עד כדי קו חיוור, שטוח ודק. לחלק מהנשים יווצרו צלקות גדולות יותר, עבות יותר או בולטות יותר, אך הן לעתים נדירות ברורות מאוד. למעשה, לנשים רבות שרואים בחוף הים או בברכה לבושות בביקיני יש צלקות מניתוחים קיסריים, ובכלל לא ניתן לשים לב לכך.

 

 

האם ניתן לעשות משהו כדי לעודד את הצלקת להחלים היטב?


כדאי לאכול טוב ולספק לגוף  את החומרים המזינים הנכונים לריפוי ויצירת רקמות בריאות. לשמור אותה נקייה בתקופת ההחלמה הראשונית, כדי למנוע זיהום. להימנע מהרמת משאות כבדות, עבודות בית או כל תנועות גדולות שעלולה למתוח או לגרות את הצלקת בששת השבועות הראשונים. ניתן לנסות קרמים ומשחות שונות להן שיעורי הצלחה גבוהים מבחינת שיפור ריפוי הצלקת.

 

 

למה צלקת ניתוח קיסרי אינה מונעת ממך את צורך לידה נרתיקית בלידה הבאה שלך?


בלמעלה מ 99% ממקרים, צלקות מניתוחים קיסריים נרפאות כראוי ויוצרות רקמות חזקות הסוגרות את רקמת הרחם. רקמה זו כמעט תמיד חזק מספיק כדי לעמוד במתיחה של הריון נוסף ולחץ של צירים. עם זאת, במקרים נדירים מאוד, הצלקת יכולה להיקרע. זה נפוץ יותר (אבל עדיין נדיר) במקרה של חתכים אנכיים מאשר חתכים אופקיים (זוהי אחת הסיבות לכך שחתכים אנכיים לא מבוצעים לעתים קרובות). אם הצלקת נפתחת, (קרע ברחם), זה גורם לדימום מסיבי וזהו מקרה חירום המסכן את חיי האם והתינוק.

 

 

אבל אם קרע ברחם הוא נדיר כל כך, למה לא כל הרופאים ובתי החולים ממליצים לכל הנשים ללדת בלידות נרתיקיות לאחר הניתוח הקיסרי (לנל"ק או VBAC)?


כיוון שאינם יכולים להרשות לעצמם לקחת את הסיכון למרות הקולג' האמריקאי למיילדות וגניקולוגיה (ACOG) אומר שזה בדרך כלל בטוח. חברות הביטוח לא יכסו אותם (או ימכרו פוליסות יקרות בטירוף) אם הם יילדו VBAC. ACOG טוען כי 60-80% מהנשים המנסות ללדת בלידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי, ילדו את התינוקות שלהן בהצלחה. נכון להיום בארה"ב רק 8% מהלידות הם ב-VBAC. הצלקות הן בדרך כלל די חזקות, אבל ככל הנראה, חברות ביטוח וסיכוני אחריות הן חזקים יותר.

 

 

מהם הסיבוכים אחרים האפשריים בצלקות של ניתוחים קיסריים?


בדרך כלל אין סיבוכים ברגע שהצלקת נרפאה כראוי. במקרים מסוימים זה משנה את הדרך בה גדלה השליה בהריון הבא. ככל שלאשה יש יותר ניתוחים קיסריים בעברה, כך גדלים הסיכונים שלה.

נשים שיש להן צלקת ברחם נוטות יותר לפתח שליית פתח (previa), כלומר השלייה גדלה על פתח צוואר הרחם. אין דרך בטוחה להוציא את התינוק נרתיקית אם יש שליית פתח. שליית פתח קשורה בסיכון מוגבר לדימום חמור, הלם, עירויי דם, וכריתת רחם.

 

שלייה נעוצה גם שכיחה יותר ברחם מצולק. במצב זה השלייה גדלה דרך רקמת הצלקת ו/או מתחברת לשריר הרחם. הדבר מגביר את הסיכונים ללידה מוקדמת ודימומים במהלך הריון, צירים ולידה. זה גם מעלה את הקושי של השלייה להיפרד מדופן הרחם לאחר לידה ויכול לגרום לדימום. במקרים נדירים בהם רופאים מתקשים להפריד את השליה מדופן הרחם, הם רק יאלצו להוציא את הרחם.

 

 

האם הרופא ישתמש באותה הצלקת לניתוח הקיסרי הבא של האשה?


כן, כמעט בכל פעם.

 

אם את בין אחוזים ההולכים וגדלים של נשים שילדו או עומדות ללדת בניתוח קיסרי, הסיכויים הם לטובתך ואת תהיי בסדר גמור. כן, ניתוח קיסרי מגדיל את הסיכונים לסיבוכים אבל הם עדיין ניתוח בטוח מאוד רוב הזמן. זהו  הניתוח הנפוץ ביותר בארה"ב וזה אומר שיש המון צלקות שם בחוץ. את בחברה טובה.

 

 


 

 

ז'אן פוקנר, RN, מתגורר בפורטלנד, אורגון, עם בעלה וחמישה ילדים. יש לך שאלה לז'אן? ניתן לשלוח לז'אן מייל לכתובת labornurse@fitpregnancy.com ואולי תענה בפוסט עתידי.

 

בלוג Fit Pregnancy נועד למטרות חינוכיות בלבד. הוא לא נועד להחליף ייעוץ רפואי מהרופא שלך. לפני ביצוע כל תרגיל תכנית, דיאטה או טיפול הניתן על ידי Fit Pregnancy, כדאי לפנות לייעוץ רפואי מהמטפל העיקרי שלך.

 

 


 

 

לינק למאמר המקורי:

http://www.fitpregnancy.com/labor-delivery/ask-labor-nurse/c-section-scars-101

 

 

 

  • _1
  • _2
  • _3
  • _4
  • _5


בלידה הקודמת ילדת בקיסרי

ועכשיו את רוצה אחרת?

ברוכה הבאה,

הגעת למקום הנכון!

הצטרפי עכשיו לאתר וקבלי את

המדריך ללידה נרתיקית אחרי קיסרי - בחינם!!!