ללדת אחרי קיסרי - שירה גרפיט

VBAC Israel - לנל"ק ישראל - לידה נרתיקית אחרי קיסרי

052-5155529
עקבו אחריי | לקבוצה הסגורה
כניסה למערכת | הרשמה לאתר

שרשרת ההתערבויות (או מה מביא יולדת להחלטה שלא ללדת בבית החולים)

התרשים מתאר את שרשרת ההתערבויות הנהוגות בבתי חולים בארץ המביא להשתלשלות אירועים לא רצויה עבור היולדת וגורם לכך שהלידה לא תתקיים כרצונה.

האחוזים המופיעים בתרשים מסמנים את שיעור הלידות מכלל הלידות:

  • 18% מהלידות מתחילות בהשראת לידה
  • 19.3% מהלידות הן בניתוח קיסרי
  • ב- 57% מהלידות נעשה שימוש באפידורל
  • ב-13% מהלידות נעשה חתך חיץ (אפיזיוטומיה)יולדת מגיעה לחדר לידה בבית חולים בלידה ספונטנית, לאחר ירידת מים או ללא כל סימן להתחלת לידה.


ב-18% מהמקרים אין עוד התחלת לידה ובאופן יזום תבוצע השראת לידה. השראת לידה גורמת להופעת צירים חזקים מאוד בתדירות גבוהה. צירים אלה מביאים את היולדת לצורך במשככי כאבים.

משככי כאבים מביאים על פי רוב להאטה בהתקדמות הלידה בעקבותיה יש צורך להשתמש בחומרים מזרזי לידה, חומרים הידועים לשמצה בעקבות העלאתם את הסיכויים להיווצרות קרע ברחם, גם ברחם שאינו מצולק מניתוחים קיסריים קודמים.


אך לא רק השראת לידה גורמת לצורך במשככי כאבים. גם לחץ ומתח נפשי מביאים לקושי של היולדת לשאת את כאבי הצירים. במצב אידאלי תוכל היולדת להתנתק מהסביבה ולשקוע כל כולה בהתמודדות עם הכאב.

אך מה לעשות שסביבת בית החולים אינה אידאלית למרבית היולדות: התאורה הפלואורסנטית החזקה, תנועת הצוות הרפואי בין חדרי הלידה ובתוככם, התייחסות הצוות ליולדת (לא אחת מספרות יולדות על משפטים כמו "עכשיו זה הזמן להילחץ" הנאמרים להן על ידי הצוות הרפואי) וגורמים נוספים.


כתוצאה מנטילת משככי כאבים נאלצת היולדת לשכב על גבה או על צידה ללא תזוזה, מוצמד אליה מוניטור לניטור רציף של דופק העובר והצירים. חוסר תזוזה זה בו שרויה היולדת מביא אף הוא להאטה בלידה ושוב לצורך בחומרי זירוז.


כאשר מגיע שלב צירי הלחץ כתוצאה מהאילחוש האפידורלי שקיבלה היולדת אין לה שליטה בפלג גופה התחתון, אין לה יכולת ללחוץ באופן אפקטיבי, גם כוח המשיכה אינו פועל לטובתה כיוון שהיא בשכיבה אינה יכולה להשתמש בו.

תנוחת השכיבה גורמת לכך שעצמות האגן אינן נפתחות באופן האופטימלי ליציאת העובר. כל אלו מביאים לצורך הלידה מכשירנית באמצעות מלקחיים או ואקום, באופן אוטומטי התערבות מכשירנית זו מביאה לחתך חיץ (המגדיל את הסיכויים להיווצרות קרע בדרגה שלישית ורביעית לכיוון פי הטבעת, ומגדילה משמעותית את הנזקים לרצפת האגן הכרוכים בלידה).

זהו רק הנזק ליולדת, מבלי שבכלל התייחסנו לנזקים השונים הנגרמים לתינוק מלידה מכשירנית.


אותה שכיבה על הגב הנגרמת מהצורך בשיכוך כאבים מביאה לעיתים קרובות לירידות בדופק העובר, דבר המביא לא אחת לניתוח קיסרי חירום מחשש למצוקה עוברית. אם מכתחילה לא היו משכיבים את היולדת על גבה במקרים רבים לא היה עולה כלל צורך שכזה.


הרדמה אפידורלית טומנת בחובה אף היא סיבוכים, היולדת חותמת על טופס הסכמה לקבלת אפידורל אך אינה יודעת באמת מהם הסיכונים לסיבוכים השונים הנגרמים כתוצאה מהליך זה (ראי טופס הסכמה).


כתוצאה מהפגיעה הפיזית ביולדת כתוצאה מההתערבויות עולים קשיים בהנקה, נגרמים נזקים לרצפת האגן, שכיחותן של תופעות כגון דיכאון לאחר לידה עולה ועוד תחלואות מסוגים שונים.


  • _1
  • _2
  • _3
  • _4
  • _5


בלידה הקודמת ילדת בקיסרי

ועכשיו את רוצה אחרת?

ברוכה הבאה,

הגעת למקום הנכון!

הצטרפי עכשיו לאתר וקבלי את

המדריך ללידה נרתיקית אחרי קיסרי - בחינם!!!