ללדת אחרי קיסרי - שירה גרפיט

VBAC Israel - לנל"ק ישראל - לידה נרתיקית אחרי קיסרי

052-5155529
עקבו אחריי | לקבוצה הסגורה
כניסה למערכת | הרשמה לאתר

לידת בית לאחר קיסרי


יש יתרונות נפלאים ללידה בבית: אין כמו ללדת במרחב שלך, עם היכולת לנוע, לאכול, להיות במקלחת ובכל מקום שאת רוצה במהלך הצירים והלידה.

נשים רבות המעוניינות ללדת לידת VBAC בבית חולים מתמודדות עם נהלים מחמירים ונוקשים. הן לא רוצות ניתוח קיסרי חוזר ומבחינה עקרונית בית החולים מאפשר להן ללדת VBAC, אך בפועל הנהלים הקשיחים מצמצמים באופן משמעותי את סיכוייהן להצלחה. יאמר להן שלידות VBAC מתבצעות כל הזמן כאשר המציאות היא אחרת. נשים בדרך כלל רוצות לידה רגילה לאחר ניתוח קיסרי, הן רוצות ללדת בסביבה בטוחה שמכירה ביתרונות של לידה נרתיקית לאם ולתינוק.

על פי משרד הבריאות (בארץ ובשאר מדינות העולם) לידת VBAC היא בחירה בטוחה ומתאימה למרבית הנשים עם ניתוח קיסרי אחד קודם וחלק מהנשים שעברו שני ניתוחים קיסריים קודמים. המציאות מראה שישנם בתי חולים בהם הסיכויים ללדת לידת VBAC נמוכים למדי.

באף אחד מבתי החולים בארץ לא מאפשרים שימוש בחדר לידה טבעית, נדרש ניטור רציף, פתיחת וריד והליכים התערבותיים נוספים שאינם מאפשרים לידה טבעית, מה שמוריד בפועל את הסיכויים להצלחת לידת VBAC.

בחירת רופא מיילד או מיילדת

הדבר החשוב ביותר כאשר נפגשים עם רופא מיילד או מיילדת הוא לבדוק מה הכשרתם המקצועית הפורמאלית, כמה הם מנוסים, בכמה לידות בכלל ולידות בית בפרט השתתפו, מתוכן בכמה כמיילדים ראשיים. בנוסף, דרוש ניסיון מספיק כדי שידעו מתי ללכת לבית החולים, שהרי שלומך ושלומו של תינוקך באים לפני הכל.

בארץ מספר לא רב של מילדות ורופאים מעטים ביותר מנוסים בלידות בית. מרבית אנשים המקצוע מנוסים אך ורק בלידות בבתי חולים. גם מתוך אנשי המקצוע המנוסים בלידות בית, לא כולם יסכימו לקחת חלק בסיוע ללידת בית מתוך החשש לקרע ברחם, מכיוון שהם אינם בהכרח יודעים את העובדות ומכיוון שישנה דמוניזציה לסיכוי לקרע ברחם. יש מדינות בעולם בהן הסיכוי להתחשמל ממכת ברק גבוה יותר מהסיכוי לקרע ברחם, בארצנו הקטנטונת הסיכוי לצאת מפתח הבית ולהיפגע בתאונת דרכים גבוה בהרבה מהסיכוי לקרע ברחם.

אנשי מקצוע המיילדים לידות בית לאחר ניתוחים קיסריים צריכים לדעת מהם הסיכונים ועליהם לדעת לזהות מתי יש להתפנות לבית החולים. הם צריכים לדעת את הנתונים הסטטיסטיים והמידע המדויק בכדי שיוכלו לתת ליולדת את האינפורמציה המלאה עוד לפני הלידה על מנת שתוכל לבחור בחירה מושכלת.

התנהלות הלידה

ישנם יתרונות רבים ללידה בבית וכדי להעריך אותם באמת צריך להבין כיצד מנהלת לידה מבחינת ההורמונים המעורבים בה ומאפשרים אותה. חלק ניכר מהקשיים ליולדות בבית החולים נגרמים עקב שחרור אדרנלין, הורמון שלא אמור להיות מופרש בלידה והפרשתו גורמת להאטת הלידה ולעיתים לעצירתה. בבית חולים מקרים כאלה יאובחנו בדרך כלל כ"חוסר התקדמות".

עבור רוב הנשים לידת בית תתנהל כראוי, אך ישנן נשים להן בעיות רגשיות לא פתורות שעשויות להביא לצורך בפינוי מיידי לבית חולים. דבר זה יתאפשר רק אם איש המקצוע יהיה מנוסה דיו על מנת לקחת החלטה זו בזמן.

קרע ברחם

מחקרים מראים כי מרגע היווצרות קרע ברחם ישנו חלון זמן של 17-31 דקות להציל את התינוק. לכן מומלץ ביותר שאם כבר יולדים בבית, שיהיה הדבר בקרבה לבית חולים, שאם חס וחלילה יהיה סיבוך שכזה, יתאפשר מבחינת חלון הזמנים להגיע בזמן.

הסיכונים של לידה בבית חולים

ללידה בבית החולים ישנם סיכונים המאפיינים אותה. אנשי הצוות בבית החולים לעיתים קרובות יתנו מידע לא מדויק או שיציגו רק צד אחד של המטבע בכל הקשור ללידה לאחר ניתוחים קיסריים, ואולי אף ינקטו במדיניות של הפחדה וידחקו את היולדת לניתוח קיסרי למרות שאין בו הכרח. כך שהצלחת לידת VBAC בבית חולים איננה עניין של מה בכך.

בסופו של דבר בבית החולים, רצונות היולדת, בקשותיה ותוכנית הלידה שלה יהיו כפופים למדיניות ולנוהלי בית החולים. רק אם ימצא בלידה איש צוות התומך באמת ובתמים בלידת VBAC ויסייע ליולדת אל מול יתר הצוות הרפואי, תתאפשר הלידה באופן דומה יותר לרצונה של היולדת.

יש לזכור שנשים ילדו כבר משחר ההיסטוריה, עוד הרבה לפני שהמציאו את בתי החולים ואת התרופות בהן נעשה שימוש כיום בבתי חולים. המין האנושי עבר מיליוני שנים של אבולוציה בהן לא יוכלו להתחרות עשרות שנים בודדות של לידות בבתי חולים.

לידה בראש ובראשונה היא תהליך פיזיולוגי, היולדת היא אדם בריא ולא חולה, ויש להתייחס אליה ככזו. גוף האישה מסוגל ללדת ללא התערבויות רפואיות, הבית זהו מקלטה ומבצרה של האישה, שם תרגיש מוגנת ונינוחה.

ישנם מחקרים רבית שנעשו ברחבי העולם במדינות המפותחות המראים כי אין הבדל בתוצאות לידות בית לעומת תוצאות לידות בית חולים, ישנם כאלו המראים כי לידות בית אף מראות תוצאות טובות יותר.

  • _1
  • _2
  • _3
  • _4
  • _5


בלידה הקודמת ילדת בקיסרי

ועכשיו את רוצה אחרת?

ברוכה הבאה,

הגעת למקום הנכון!

הצטרפי עכשיו לאתר וקבלי את

המדריך ללידה נרתיקית אחרי קיסרי - בחינם!!!