ללדת אחרי קיסרי - שירה גרפיט

VBAC Israel - לנל"ק ישראל - לידה נרתיקית אחרי קיסרי

052-5155529
עקבו אחריי | לקבוצה הסגורה
כניסה למערכת | הרשמה לאתר

תוצאות ילודים

ההשוואה בין ניסיון לידה וניתוח קיסרי חוזר חייבת להתייחס לא רק לתוצאות אימהיות אלא גם לתוצאות הילודים מבחינת תועלת ונזק לילוד. בניגוד לעובדה שקיימים נתונים רבים על תוצאות אימהית, קיימות עדויות מעטות, אם בכלל, על תוצאות היילודים לטווח הקצר והארוך לאחר ניסיון לידה לעומת ניתוח קיסרי חוזר. רוב הראיות באיכות נמוכה ומאופיינת בחוסר עקביות בתוצאות המחקרים ובהגדרתם.

ישנם נתונים רבים המתעדים את ההבדלים בתוצאות לילוד בניסיון לידה לעומת בניתוח קיסרי. לאחר ניתוח קיסרי, ישנה עלייה ניכרת בהשפעות לטווח הקצר:

  • הפרעות נשימה לטווח קצר בתינוקות
  • הפרעה ביצירת קשר ראשוני בין האם לתינוק
  • התחלת הנקה באיחור לעומת תינוקות שנולדו בלידה נרתיקית

ההשלכות לטווח ארוך עשויות לכלול אסתמה. עם זאת, יש מעט נתונים על תוצאות אלו. יתר על כן, למעשה אין נתונים אודות הגורמים התורמים להשפעות לטובה או לרעה בילוד.


מחקרים על תמותת ילודים סביב הלידה (מוות בין גיל הריון של 20 שבועות ל 28 ימים לאחר לידה) הם באיכות בינונית ומראים כי שיעור התמותה סביב הלידה בניסיון לידה הוא 130/100,000 לעומת ניתוח קיסרי חוזר שבו שיעור התמותה הוא 50/100,000. למרות ההבדל הוא משמעותי מבחינה סטטיסטית, מבחינת סדר גודל ההבדל בין שתי הקבוצות הוא קטן ודומה לשיעור התמותה סביב הלידה שנצפתה בקרב מבכירות (נשים בלידה ראשונה). שיעור התמותה בילוד (מוות בטווח 28 ימים לאחר הלידה) הוא 110/100,000 בניסיון לידה לעומת 50/100,000 בניתוח קיסרי חוזר. בטבלה ניתן לראות בפרספקטיבה שיעורי תמותת תינוקות בנשים שעברו ניתוח קיסרי קודם, לעומת גורמי מוות אחרים.

מחקרים של תמותת העובר ברחם (מקרי מוות בגיל הריון 20 שבועות או יותר) הם בעלי איכות נמוכה ומראים שיעורי תמותה גבוהים יותר: בניסיון לידה 50-130/100,000 לעומת בניתוח קיסרי חוזר 0-40/100,000. ייתכן כי לידה בניתוח קיסרי חוזר תורמת לירידה בשיעור לידות שקטות (לידות של עובר מת) המתרחשות בשליש השלישי של ההריון ולירידה בתמותה סביב הלידה במהלך שני העשורים האחרונים, כיוון שניתוח קיסרי חוזר מבוצע לעיתים נדירות לאחר שבוע 40 של ההריון, בעוד שהריונן של נשים הניגשות לניסיון לידה יכול להימשך גם יותר.

כלומר, לידת עובר מת לא בהכרח נקשרת ישירות לניסיון לידה, אלא לעובדה שגיל ההריון ארוך יותר מאשר הריון שמסתיים בניתוח קיסרי חוזר על פי רוב.

שיעור חוסר חמצן המביא לשיתוק מוחין (Hypoxic ischemic encephalopathy) בתינוקות שנולדו בזמן היא 100/100,000. הדבר נחשב לאחת התוצאות הקשות ביותר בלידה היות ונגרם לתינוק נזק עיצבי (נוירולוגי) לטווח ארוך. נזק נוירולוגי כזה הוא אחת ההשלכות השליליות החמורות ביותר של קרע ברחם, זוהי הסיבה העיקרית לכך שנשים ואנשי המקצוע מודאגים בהקשר של בחירה בניסיון לידה נרתיקית. סקירה שיטתית מדווחת כי אין מספיק נתונים אודות מקרים כאלו בהשוואת ילודים שנולדו לאחר ניסיון לידה לאלו שנולדו בניתוח קיסרי אלקטיבי.

מחקר שנעשה לאחרונה בחן יותר מ- 33,000 נשים מראה שכיחות גבוהה יותר של שיתוק מוחין בניסיון לידה לעומת ניתוח קיסרי אלקטיבי חוזר (12 מקרים לעומת 0, בהתאמה, או 46/100,000 בניסיון לידה לעומת 0/100,000 בניתוח קיסרי חוזר). למרבה הצער, מחקרים אודות תוצאה חשובה זו הינם חסרי עקביות מבחינת שיטות המחקר.

ראיות בלתי מספקות

תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי אלקטיבי חוזר סובלים מבעיות נשימה משמעותיות יותר, כולל תסמונת מצוקה נשימתית, קשיי נשימה חולפים (transient tachypnea) של הרך הנולד, ויש להם צורך בסיוע נשימתי בהשוואה לתינוקות שנולדו לאחר ניסיון לידה. חסרים נתונים על מנת לקבוע האם הבדלים משמעותיים בתוצאות הנשימה מתרחשים בתינוקות שנולדו בניתוח קיסרי אלקטיבי חוזר לעומת תינוקות שנולדו לאחר ניסיון לידה. מחקרים של אלח דם היו באיכות נמוכה ולא ניתן היה להסיק מהם מסקנות. תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי אלקטיבי חוזר נמצאים סיכון מוגבר לטראומה בלידה (חתכים למשל).

מחקרים על פגיעה בעצבי הגפיים העליונות (brachial plexus) מראים שכיחות של 180/100,000 בתינוקות שנולדו ב VBAC לעומת 30/100,000 בקרב תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי אלקטיבי חוזר. עם זאת, לא נראה הבדל משמעותי בליקוי נוירולוגי מתמשך לאחר פציעה שכזו בהשוואת ניסיון לידה לניתוח קיסרי אלקטיבי חוזר.

אין נתונים השוואתיים בנוגע להנקה בקרב נשים שעברו ניתוח קיסרי קודם לעומת נשים שעברו ניתוח קיסרי אלקטיבי חוזר.

נתונים השוואתיים לגבי הגורמים המשפיעים על יצירת הקשר בין האם לתינוק כמו רווחת התינוק לטווח הארוך ויצירת קשר ראשוני בין האם לתינוק חסרים עבור נשים שעברו ניסיון לידה לעומת ניתוח קיסרי חוזר.תורגם מתוך Vaginal Birth After Cesarean: New Insights

 

  • _1
  • _2
  • _3
  • _4
  • _5


בלידה הקודמת ילדת בקיסרי

ועכשיו את רוצה אחרת?

ברוכה הבאה,

הגעת למקום הנכון!

הצטרפי עכשיו לאתר וקבלי את

המדריך ללידה נרתיקית אחרי קיסרי - בחינם!!!