ללדת אחרי קיסרי - שירה גרפיט

VBAC Israel - לנל"ק ישראל - לידה נרתיקית אחרי קיסרי

052-5155529
עקבו אחריי | לקבוצה הסגורה
כניסה למערכת | הרשמה לאתר

דולה מספרת - הכנה ללידה ויב"ק

 

פגישת הכנה ללידה עם זוג לצורך הכנה ללידה שנייה - לאחר ניתוח קיסרי קודם הגיעו בני הזוג על מנת להתכונן ללידה נרתיקית.

 

הלידה הראשונה הסתיימה בניתוח קיסרי עקב מצג עכוז, ניתוח קיסרי אלקטיבי בשבוע 39. בהריון קודם לידה בניתוח קיסרי היתה אפשרות טובה ומתאימה מבחינה נפשית להלך רוחה של ח'. בהריון זה הכל תקין ומתנהל כשורה.

 

הפעם החליטה ח' שהיא מעוניינת בלידה נרתיקית לאחר קיסרי. היא נחושה בדעתה ללדת ומעוניינת לקבל את הידע והכלים הדרושים לה לצורך ההכנה ללידה.

 

את המפגש הראשון התחלנו בלדבר על המחשבות של בני הזוג בנוגע ללידה הקודמת. כל אחד מבני הזוג שיתף את תחושותיו האישיות לגבי הלידה הקודמת, ובהמשך ציין מהן ציפיותיו מלידה זו.

 

הלידה הקודמת הייתה זכורה להם כחוויה חיובית בסך הכל, מלבד כמה עניינים אשר ביניהם התחושה של חוסר הידע כיצד לטפל בתינוק שזה עתה נולד, קבלת הנחיות מהצוות ואי הפעלת שיקול דעת מצידם לגבי הנהלים הקיימים בבית החולים והאם הם מתאימים להם כפי שהם נהוגים. דיברנו על בתי החולים השונים הנמצאים באיזור מגוריהם בהם עלתה האפשרות ללדת. דיברנו על הנהלים הנהוגים בהם בהקשר של לידות לאחר קיסרי, סיכויי ההצלחה ומידת תמיכת הצוות בלידה לאחר קיסרי.

 

 

במהלך הפגישה דיברנו על תהליך הלידה כפי שהוא מתנהל מבחינה הורמונאלית, תפקודו של הורמון האוקסיטוצין בלידה, החשיבות של שמירת בועת האוקסיטוצין וטכניקות שונות המאפשרות לשמור על הבועה, באמצעות חושך למשל, דמיון מונחה. ח' ציינה שהיא מתורגלת בהיפנוזה עצמית עבור מצבים שונים בחייה והיא מתכוונת ליישם ידע זה על מנת לשמור עצמה בתוך בועת האוקסיטוצין.

 

בצד ההסבר על התהליך הפיזיולוגי של הלידה דיברנו גם על התהליך הנפוץ הרווח בבתי החולים. דיברנו על התערבויות שונות שקיימות בלידה ונפוצות. פירטתי בפני בני הזוג את היתרונות והחסרונות הקיימים בכל אחת מהפרוצדורות (אפידורל, ניטור רציף, פקיעת מים, מוניטור פנימי, וכו').

 

הסברתי להם שלכל טיפול מוצע עשויה להיות אלטרנטיבה ויש לבקש מהצוות הרפואי את הזמן על מנת לשקול ביניהם האם הטיפול המוצע הוא המתאים ביותר והנכון להם באותו רגע נתון. כמו כן תרגלנו נשימות לשלבים השונים של הלידה תוך הסבר החשיבות בנשימות כדי לחמצן את התינוק על מנת למזער ירידות דופק הנצפות במוניטור ופוטנציאל השפעתן על מהלך הלידה, גם דיברנו על השימוש בקול בזמן הצירים.

 

נושא עיסוי הפרינאום עלה, דיברנו על החשיבות שלו, כיצד לבצע אותו, דיברנו האם יש הכרח בכך ועל הצורך בו. לנוכח העובדה שבן זוגה נרתע מהעניין ולא ראה עצמו לוקח חלק פעיל בעיסוי הפרינאום, היתה הסכמה ביניהם שעיסוי פרינאום אינו מתאים עבורם.

 

במהלך הפגישה נראה היה כי ישנה מחלוקת בין שני בני הזוג לגבי מידת האמון שלהם בצוות הרפואי.

 

בן זוגה מצידו מצד אחד סומך על הצוות הרפואי כי הוא ינהל את הלידה בצורה הנכונה ביותר. לעומתו ח' מבינה כי קיימים שיקולים מערכתיים שאינם בהכרח עולים בקנה אחד עם שיקוליהם האישיים שלהם. ח' הכירה בחשיבות של צורך בליווי דולה בלידה והיה חשוב לה שבן זוגה יבין אף הוא מדוע יש צורך בתמיכה בלידה, מעבר לתפקידו של הצוות הרפואי בבית החולים.

 

מתוך הסבר אודות ארגז הכלים של הדולה ותפקוד הדולה בלידה הבין בן זוגה ואף אמר שהוא אינו מעוניין להיות נוכח, הוא דיבר על הקושי שלו לראות דם, על הקושי שלו להתמודד עם מראות שהיה רוצה להימנע מהם.

 

המחלוקת ביניהם יושבה בסופו של דבר באופן חיובי בהבנתו של בן זוגה כי אשתו נחושה בדעתה והיא יודעת מהי הדרך הנכונה לה ביותר, הוא מצידו יתמוך בה ויעזור לה להשיג את רצונה במידת האפשר.

 

הפגישה הראשונה הסתיימה בתחושה כי יש להם בידיהם את הידע והביטחון הדרוש על מנת לעצור ולחשוב האם ההתערבויות האפשריות שתוצענה להם במהלך הלידה הן הכרחיות והאם ניתן לדחות אותן.

 

לפגישה השנייה הגיעה ח' לבדה. בפגישה זו דיברנו על שלבי הלידה השונים ואופי הצירים הנחווים בכל שלב משלבי הלידה: החל מצירים ברקסטון-היקס, מה תפקידם וכיצד הם מרגישים, בהמשך דיברנו על השלב הלטנטי בו הצירים אינם סדירים עדיין אך עוצמת הכאב בהם מורגשת וגוברת תוך כדי ההתקדמות בפתיחה. בהמשך דיברנו על צירי הלחץ והתנוחות המתאימות לשלב הלחיצות. הסברתי לה כי ניתן ללדת בתנוחות שונות גם במקרה של אלחוש אפידורלי.

 

בצד ההסבר על שלבי הלידה השונים הודגמו ותורגלו תנוחות שונות המתאימות לשלבי הלידה השונים. הוסברה חשיבותן של התנוחות הזקופות להתקדמות הלידה, התנועתיות בהקשר להתברגות נכונה של ראש התינוק באגן בדרכו החוצה, הרכינה קדימה למנוע מצב של התברגות לא נכונה של הראש באגן. הוסבר שלב מעבר התינוק בתעלת הלידה והיותו שותף פעיל לתהליך הלידה. הוסבר על הפלקסיה והאקסטנציה של ראש התינוק במעבר בתעלת הלידה בדרכו החוצה. בהמשך הוסבר שלב יציאת השליה.

 

עברנו על הסיבות בגינן יש להגיע לבית החולים: צירים, תנועות עובר, ירידת מים, דימום וכו'. דיברנו על התהליך הנפשי והפיזי של ההתכנסות ושינוי במצב המנטאלי כתוצאה מהצירים והתקדמות הלידה, ירידה במידה התקשורתיות עם הסביבה.

 

עברנו על התהליך הקבלה לחדר לידה, פתיחת תיק, מוניטור, פתיחת וריד, בדיקת פתיחה וכו'.

 

דיברנו על עזרים ללידה להקלה על הכאבים כמו כרית חמה, מקלחות, עיסויים. כמו כן דיברנו על תכשירים שונים המתאימים לשיכוך כאבים והקלה במקרה של חתך חיץ, אפיזיוטומיה.

 

בפגישה הבאה נפגשתי שוב עם ח' לבדה. היות ובהריון קודם ההנקה לא צלחה היה חשוב לה להגיע הפעם מוכנה להנקה. במהלך הפגישה קיבלה ח' הסברים אודות ההנקה בשלביה השונים החל מרגע הלידה ובהמשך השבועות שאחרי.

 

תרגלנו תנוחות שונות להנקה באמצעות שימוש בבובה ובכרית הנקה, תרגלנו גם תנוחות שמתאימות להנקה לאחר ניתוח קיסרי למקרה שהדברים לא יתנהלו לפי התוכנית. דיברנו על שאיבת חלב באמצעות משאבה, הרכבנו ופירקנו יחד את המשאבה שברשותה והיא קיבלה הסבר כיצד לשטוף את המשאבה, כיצד מאחסנים חלב שאוב, היפרדות החלב לשכבות במשך האיחסון וכו'. דיברנו על חשיבות הקולוסטרום לתינוק, שינוי הרכב החלב לאורך ההנקה.

 

בפגישה זו דיברנו גם על שיטות שונות לקידום הלידה באופן טבעי, רפלקסולוגיה, דיקור, שיאצו, עיסוי פטמות. כמו כן דיברנו על עליה במדרגות ותפקידה בסיוע התבססות ראש התינוק בעצמות האגן.

 

נגענו בנושא הטיפול בתינוק והיותו של תינוק יונק שונה מתינוק הניזון מתמ"ל. דיברנו על הטיפול בתינוק והחלפת החיתולים, למה לצפות מתינוק יונק בהשוואה לתינוק הניזון מתמ"ל.

 

בעניין השהייה בחדר הלידה מיד לאחר הלידה, דיברנו על תרחישים אפשריים שיכולים להיות בחדר הלידה מבחינת הנקה ראשונה, מה קורה אם מסיבה כלשהי לא מתאפשרת הנקה ראשונה.

 

חשיבות עור לעור לתינוק שזה עתה נולד, עברנו על הנהלים הסטנדרטיים לטיפול בתינוק הנפוצים בחדרי הלידה השונים והאם יש הכרח בכולם. דיברנו על הפעלת שיקול דעת לגבי הטיפול בתינוק מבחינת מתן חיסונים, שהות בתינוקיה, ביות מלא וכו'.

 

דיברנו על תקופת משכב הלידה, על חשיבותה של קבלת תמיכה מהסביבה, על החשיבות בסינון מבקרים, תופעות הצפויות לאחר הלידה כמו בייבי בלוז.

 

ח' ובן זוגה זכו ללידה טובה ומעצימה, הייתה להם עבודת הכנה מצויינת, בעיקר עבודה מופלאה שח' עשתה עם עצמה וגילתה את העוצמות שבה תוך שיתוף פעולה עם בן זוגה.

 

 

חדשות ועידכונים

חיפוש

לנל"ק 2

אנחנו בפייסבוק

SFbBox by casino froutakia

  • _1
  • _2
  • _3
  • _4
  • _5


בלידה הקודמת ילדת בקיסרי

ועכשיו את רוצה אחרת?

ברוכה הבאה,

הגעת למקום הנכון!

הצטרפי עכשיו לאתר וקבלי את

המדריך ללידה נרתיקית אחרי קיסרי - בחינם!!!