ללדת אחרי קיסרי - שירה גרפיט

VBAC Israel - לנל"ק ישראל - לידה נרתיקית אחרי קיסרי

052-5155529
עקבו אחריי | לקבוצה הסגורה
כניסה למערכת | הרשמה לאתר

לידות עכוז - נהלים

 היכן ניתן ללדת לידת עכוז על מנת להימנע מניתוח קיסרי?

רשימת בתי החולים והנהלים המקובלים בהם

 בפנייה שנעשתה לבתי החולים נשאלו השאלות הבאות:

א. ישנו גל גדול של מתעניינות בלידות עכוז, נשים המעוניינות להימנע מניתוח קיסרי. מהי המדיניות בנוגע ללידות עכוז וגינליות בבית החולים?

ב. האם מבצעים היפוך חיצוני?

ג. האם מאפשרים לידה וגינלית? אם כן האם יש תנאים בהם צריכה היולדת לעמוד?

* בתי החולים שאינם מופיעים ברשימה טרם מסרו תגובתם.

 בבית החולים מאפשרים לידות עכוז. נכון לשנת 2010 שיעור הלידות הנרתיקיות במצג עכוז עמד על 42%.
ישנו ניסיון של למעלה מ 1400 לידות עכוז בבית החולים. שיעור ההצלחה עומד על 74%, כלומר 1100 נשים ילדו עכוז נרתיקית ונמנעו מניתוח קיסרי.

בית החולים הוא מהמובילים בעולם בהיפוך חיצוני.

מומלץ לעשות היפוך כשלב ראשוני, היפוך חיצוני מבוצע ע"י לדר' פולק. במידה ולא מצליח מגיעים להתייעצות.

תנאים: רצון היולדת, יולדת שמוכנה לשתף פעולה, עובר קטן מ 3500 גר', תנוחת עכוז frank breech, נוכחות רופא מנוסה ומיומן, תנאים מתאימים של צוואר הרחם.


בבית החולים ליס ליולדות מציעים היפוך לנשים שתינוקן במצג עכוז ומבצעים היפוכים בשגרה. הצוות הרפואי בליס ממליץ לנשים הרות שתינוקן במצב עכוז על ניתוח קיסרי, המלצה זו מעוגנת בספרות רפואית ענפה ועומדת בקו אחד עם המלצות הארגונים הבינלאומיים.

יש לציין כי לביצוע לידת עכוז נדרשת מיומנות גדולה של המנתח. אנו מציינים בפני כל אישה המעוניינת בלידת עכוז, חרף המלצתנו להימנע מכך, שאצלנו כמו גם בחדרי הלידה האחרים בארץ, המיומנות בלידת עכוז ירדה משמעותית בעשור האחרון בשל העובדה שרב ההריונות הללו מסתיימים בניתוח קיסרי ולרב הרופאים יש פחות ניסיון בתחום זה. יש מספר קטן של רופאים ותיקים מאוד שעדיין מיומנים בצורה כזו או אחרת בלידת עכוז בהריון יחיד.


מצג עכוז שכיח יותר בשבועות מוקדמים להריון ובהמשך לרוב לקראת השבוע ה-34 (אך יתכן גם לאחריו) אמור העובר להסתובב למצג ראש (הראש כלפי מטה - לידה רגילה). כשלושה עד ארבעה אחוזים של העוברים אינם מצליחים להסתובב לתנוחה זו ולכן הם נשארים בתנוחת עכוז. כ-3.5% מכלל הלידות הן לידות עכוז. מצג עכוז הוא השני בשכיחותו לאחר תנוחת ראש. מצג עכוז שכיח במקרים הבאים: לידה מוקדמת, בהיריון מרובה עוברים, במומים עובריים גסים ובעיות תוך-רחמיות – רחמים מעוותים או גידולים שונים ברחם.


תמותת העוברים גדולה בלידת עכוז מאשר בלידות רגילות. הסיבות לכך הן פגיעות ושטפי דם במוח התינוק בעת החילוץ. בעת יציאת התינוק דרך תעלת הלידה נשקפת סכנה לראשו, משום שהוא עלול לסבול מחוסר חמצן בלידה אטית. ראש העובר הוא החלק הגדול ביותר ולכן קיימת סכנה (כאשר הוא אינו החלק המוביל) בה בהתפתחות לידת עכוז יצא החלק המקדים מהרחם עוד לפני פתיחה גמורה ויוצר קושי בחילוץ הראש בפתיחה קטנה. מצד שני, אם ראשו של התינוק יוצא מהר מדי, הוא עלול להיפגע משטפי דם במוח ומפגיעות מוחיות.


לידת עכוז עלולה להקשות על היולדת, על העובר ועל הרופא המיילד. מצג עכוז מקשה על גיחת התינוק בדרך טבעית, ולכן ישנה נטייה כללית להרבות בניתוחים קיסריים במקרים אלה. ההמלצה לניתוח קיסרי מתוכנן במצגי עכוז חלה בעקבות עבודה רנדומאלית גדולה (HANNAH) שבוצעה ב-26 מדינות ובה השתתפו כ- 2000 נשים בשנים 1997-2000. עבודה זו מצאה כי ניתוח מתוכנן הוריד סיכון לתמותה ותחלואה סב-לידתית בלידות במצג עכוז. בעקבות השינויים בהמלצות וביצוע ניתוחים מתוכננים ודחופים במצגי עכוז פחת ניסיון המיילדים בקבלת לידות עכוז. עם זאת, בעקבות מחקרים חדשים ובעקבות הסיכון ליולדת הכרוך בניתוח הקיסרי, איגודים גינקולוגים בארצות שונות, ביניהם ישראל, קנדה וארצות הברית, משנים את המלצותיהם ומאפשרים היום גם לידות טבעיות במצג עכוז. ישנם פרמטרים לגבי נשים שלהן ניתן להציע לידות עכוז רגילות (תלוי בהערכת משקל, ולדנות, סוג מצג העכוז, התנוחה ועוד) ויש לבצע הערכה מכוונת ספציפית לגבי כל אישה.


בחדר לידה בבית חולים זיו אנו מבצעים ניסיונות היפוך חיצוני. ניתן להפנות נשים בשבוע 36 להערכה על מנת לבדוק התאמה ולזמן להיפוך בשבוע 37, כך שבמידה ויוחלט לילד מיד לאחר ההיפוך מדובר בהיריון במועד. בנוסף קודם לכן עדיין קיים סיכוי להיפוך ספונטני ולכן מנסים לדחות את ההיפוך אך סיכויי ההצלחה קטנים כאשר העובר גדול יחסית לכמות מי השפיר ותנועתו הופכת יותר קשה. בעזרת מכשיר האולטרה סאונד ניתן גם לקבוע האם סיכויי ההצלחה טובים או שקיימים סיכונים שיבטלו את הכדאיות בביצוע התהליך כגון מיעוט מי שפיר. ישנם התוויות נגד להיפוך חיצוני כגון מומים רחמיים, מומים בעובר, ניתוחים קיסריים בעבר, שליית פתח, צירים וסיבות שהינן התוויות-נגד ללידה וגינאלית באופן כללי. אישה שמעוניינת בהיפוך תעבור הערכה כולל אנמנזה, בדיקה, ניטור עוברי ובדיקת סונר. ניסיון ההיפוך מבוצע בחדר לידה תחת הרדמה אזורית ע"י רופא מנוסה. הפעולה מתבצעת תחת הנחיית סונר ותחת ניטור רציף. במידה והעובר הפך למצג ראש נשקלת האפשרות לילד או להמתין להתפתחות לידה ספונטנית.


ד"ר מאיה וולף, אחראית שירות להריון בסיכון גבוה.

הדסה עין כרם


אנו מבצעים היפוך חיצוני בתדירות גבוהה עם שיעורי הצלחה טובים. אנו גם מובילים בישראל בספרות המדעית שנכתבה בנושא זה.
לידת עכוז מאפשרים רק בתנאים מיוחדים ורק אם רופא בכיר אחראי באופן ישיר ואישי על הלידה.המידע נמסר ע"י ד"ר דוד מנקוטה.המדיניות בנוגע ללידות עכוז וגינליות בבית החולים – המדיניות מאפשרים לידה וגינלית רק מלידה שנייה ועד 3500 גרם

מבצעים היפוך חיצוני.

היולדת צריכה להסכים כולל אפידורל.


התשובות ניתנו ע"י ד"ר ממט מנהל המחלקה.


היפוך חיצוני אנו מבצעים היפוך בחדר הלידה בנשים עם עובר במצג עכוז סביב שבוע 36 לאחר בדיקה במיון וקביעת תור מראש ובדיקת רופא.

נשים עם ניתוח קיסרי בעבר עובר קטן מיעוט מים מהווים הוראת נגד יחסית להיפוך וכל מקרה נבחן לגופו ע"י רופא בכיר ההיפוך נעשה ע"י אחד מהרופאים הבכירים שלנו.

לגבי לידת עכוז נרתיקית אפשרות זו קיימת בחלק מהמקרים אך כל מקרה שהאישה מעוניינת באפשרות זו נבדקת פרטנית ע"י רופא בכיר במערך מהילדותי ובהתאם לנסיבות האישיות נבחנת. אין מדיניות למנוע אפשרות זו באופן אוטומטי.

המידע נמסר ע"י פרופ' איל סיון, מנהל המערך הפרינטלי והיחידה להריון בסיכון גבוה.

 

 

לגבי לידות עכוז, אנו ממליצים על ניסיון היפוך בשבוע 36-7 , במידה ולא מצליח, בלידות חוזרות אנו במקרים מסוימים ובתלות במיומנות הצוות הקיים , ובתנוחת העובר מאפשרים לידות עכוז.


המידע נמסר ע"י ד"ר רוני לוי, האחראי על חדר הלידה של המרכז הרפואי קפלן.

 

 

 
לאחר ששקלנו את בקשתך אנו מעדיפים לא להעביר את המידע המבוקש מטעם בית החולים, שמא תתפרש אחריות בגין המידע.
פרט לכך, חלק רב מן המידע המתבקש זמין באתרי האינטרנט אשר עוסקים בנושא.
בברכה,
איילת קדר, דוברת המרכז

 

 

בבית החולים מאיר מבצעים היפוך חיצוני של עובר ממצג עכוז למצג ראש. שיעור ההצלחות גבוה ושיעור הסיבוכים נמוך ביותר. ההיפוך נעשה בבית החולים עם ניטור עוברי ממושך ובעזרת אולטרה סאונד כדי לאפשר פעולה עם בטיחות גבוהה. כל אישה המועמדת ללידה נרתיקית יכולה לעבור ניסיון היפוך חיצוני. לפני ההיפוך מתבצעת הערכה של מצב העובר ואם העובר בריא וחיוני עם כמות מי שפיר תקינה – מבצעים ניסיון היפוך חיצוני. קשה לנבא אצל מי יצלח ההיפוך ולכן תמיד כדאי לנסות!

באופן עקרוני, אין התוויית נגד ללידה נרתיקית של עובר במצג עכוז. לפני מספר שנים, התפרסם מחקר גדול שהראה יתרון לניתוחים קיסריים של עוברים במצג עכוז על פני לידות נרתיקיות. מעקב של התינוקות הללו עד גיל שנתיים, הראה שאין הבדל משמעותי בתוצאות בין לידות נרתיקיות לבין ניתוחים קיסריים של עוברים במצג עכוז. אבל, לצערנו, מספרי הלידות הנרתיקיות של עוברים במצג עכוז ירד באופן משמעותי בעקבות המחקר הזה וכך ירד משמעותית ניסיונם של הרופאים ביילוד נרתיקי של עוברים במצג עכוז. יש משמרות בהן עובדים רופאים, שחלקם בכירים, אשר מעולם לא יילדו בלידה נרתיקית עובר במצג עכוז, אבל יש להם ניסיון רב בניתוחים קיסריים של נשים עם עוברים במצג עכוז. אני בטוחה שאף אישה לא תרצה להיות מטופלת ע"י רופא חסר ניסיון ולכן ההחלטות מתקבלות בשטח באופן הגיוני ובהתאם לניסיון הצוות המטפל.


התשובות ניתנו ע"י דר' טל בירון, סגנית מנהל חדר הלידה ואחראית אשכול המיילדות.

 

 

לידת עכוז אנחנו מאפשרים אם הנשים מעוניינות. בשנים האחרונות היו מעט מאוד נשים מעוניינות. לידות העכוז שעשינו היו בעיקר של התאום השני.

היפוך חיצוני מבצעים, למרות שהדרישה הייתה מעטה מאוד בחמש השנים האחרונות.

התנאים: היולדת צריכה לרצות וכן שיתקיימו תנאים של משקל עובר מוערך בין 2-3.5 קג עכוז פרנק או אינקומפליט מסוים ופלקסיה של הראש.

 


פרופ מוטי חלק, מנהל מחלקת נשים ויולדות.

 

לידות עכוז - בהריון בו העובר במצג עכוז ממליצים על ניתוח קיסרי.


בבית החולים מבצעים היפוכים חיצוניים וישנם כ-60% הצלחה. לידות עכוז מהוות כ-3.5% מכלל הלידות.


אם אישה תגיע לבית החולים בפתיחה גמורה (פתיחה מלאה), יאפשרו לה ללדת עכוז נרתיקית, אלא אם מדובר בעובר גדול או בעל מום.

 


התשובות ניתנו ע"י פרופ' ארנון ויז'נצר, מנהל בית החולים לנשים

 


לא ממליצים על לידות עכוז וגינליות. כדי למנוע ניתוחים קיסריים אנחנו ממליצים בחום ומעודדים היפוך חיצוני. יש לנו הצלחות מצוינות בתחום זה. לידת עכוז נרתיקית מתאפשרת אצלנו רק בתאומים, כשהעובר השני עכוז.

התשובות ניתנו ע"י ד"ר יורי פרליץ, מנהל היחידה להריון בסיכון גבוה


מאפשרים לידה נרתיקית במצג עכוז, על פי רצון היולדת, כאשר מתקיימים התנאים המיילדותיים הנדרשים ונוכח רופא בכיר שמנוסה בלידות עכוז.התשובה ניתנה באמצעות דוסר בית החולים, גדי נס.


כעיקרון איננו מבצעים לידות עכוז מתוכננות פרט ללידת התאום השני.

תתאפשר לידת עכוז במידה ולא מדובר בלידה ראשונה*.

אנו מבצעים היפוכים רבים על מנת למנוע צורך בניתוח קיסרי.

* הסיבה לכך היא הגבלות של חברת הביטוח


התשובות ניתנו ע"י ד"ר בני חן, מנהל אגף נשים-יולדות.אנו מקבלים לידת עכוז בתנאי שהעובר מתחת להערכת משקל של 3500 גרם, במצג פרנק וכאשר צירים סדירים וקיימת התקדמות תקינה של הלידה. ובהסכמה של היולדת.

אין אנו מבצעים היפוך חיצוני !.

התשובות ניתנו ע"י ד"ר אבינועם צברי, מנהל מחלקת נשים ויולדות.


אנו מציעים לכל אישה עם מצג עכוז את האופציה של היפוך חיצוני בתנאי שאין כמובן הוראת נגד. אם איננה מעונינת בהיפוך כזה אנו מציעים לה ניתוח קיסרי יזום.


אם היא מגיעה בלידה פעילה מתקדמת אנו מאפשרים לידת עכוז כאשר התנאים לתינוק וליולדת אופטימלים.


התשובות ניתנו ע"י פרופ' גולן, מנהל אגף נשים ויולדות.


אנחנו מבצעים היפוכים חיצוניים.


אישה בלידה עם מצג עכוז – ממליצים לה על ניתוח קיסרי. אם האישה מבקשת לידת עכוז נרתיקית, ומבינה את הסיכונים – מאפשרים לה לידה רגילה.


המטרה היא להוריד את שיעור הניתוחים הקיסריים ולאפשר לציבור גדול של נשים העוניינות ללדת לידות נרתיקיות לאחר קיסרי להימנע מניתוחים אלו.


התשובות ניתנו באמצעות מירב מויאל-יהב, דוברת בית החולים.אני מודה לך על הפנייה.

בדקתי את הנושא מול כלל הגורמים העוסקים בו בהנהלה ובאגף היולדות. בשלב זה אנחנו לא ניקח חלק באתר. בעתיד נבדוק אפשרות להשתלב בו.

המשך יום נעים חגי עינב, דובר בית החולים.בית החולים רמב"ם בחר שלא לקחת חלק באתר.


לידות עכוז- אנחנו מציעים במקרים מתאימים ניסיון היפוך חיצוני. במידה והיולדת לא מעונינת בניסיון היפוך או ההיפוך לא צלח, ההמלצה היא על ניתוח קיסרי מתוכנן סביב תאריך הלידה המשוער.התשובות ניתנו ע"י ד"ר מוטי ברדיצ'ב, מנהל חדרי לידה.בית החולים שערי צדק בחר כרגע שלא לקחת חלק באתר. אולי בעתיד זה ישתנה.

חבל, כי דווקא הסטטיסטיקות מראות שזהו בית חולים ידידותי ללנל"ק.
מצגי עכוז- אנחנו מבצעים הפוך חיצוני ומעודדים נשים בצג עכוז לבצע היפוך. בנשים שמתאימות ומתעניינות בלידה וגינלית של עכוז אנחנו מעודדים ומאפשרים לידה וגינלית.התשובה ניתנה ע"י ד"ר טובבין, מנהל חדרי לידה ויולדות.

   
   
   

 איך להימנע מניתוח קיסרי בעקבות מצג עכוז | איפה ללדת לידת עכוז | היפוך חיצוני ממצג עכוז למצג ראש


  • _1
  • _2
  • _3
  • _4
  • _5


בלידה הקודמת ילדת בקיסרי

ועכשיו את רוצה אחרת?

ברוכה הבאה,

הגעת למקום הנכון!

הצטרפי עכשיו לאתר וקבלי את

המדריך ללידה נרתיקית אחרי קיסרי - בחינם!!!