ללדת אחרי קיסרי - שירה גרפיט

VBAC Israel - לנל"ק ישראל - לידה נרתיקית אחרי קיסרי

052-5155529
עקבו אחריי | לקבוצה הסגורה
כניסה למערכת | הרשמה לאתר

בית חולים ביקור חולים בירושלים

 

ביקור ב"ביקור חולים" ירושלים – ד"ר רפאל פולק מספר על בית החולים.

   

בבית החולים 6 חדרי לידה זהים פחות או יותר בגודלם. בכל חדר יש שירותים פרטיים ומקלחת וב-3 מהם יש אמבטיה. בנוסף יש מוניטור אלחוטי בחלק מהחדרים.

 

בלידות לנל"ק מחייבים את היולדת בניטור רציף (במקרים של low-risk מאפשרים ניטור של רבע שעה מתוך שעה). בחדר הלידה מאפשרים תנועתיות תוך כדי לידה, הניטור הרציף מבחינתם לא כובל את היולדת למיטה.

להקלה על ההתמודדות עם הצירים אפשר לעמוד ויש שני כדורי פיזיו.

 

בקרע ברחם האינדיקציה הראשונה היא ירידות בדופק העובר ולכן לא מוכנים לוותר על הניטור הרציף. ישנו ניטור מרכזי בעמדת המיילדות בחדר הלידה.

 

בבית החולים מאוד מעודדים ויב"ק. שיעורי ההצלחה בלנל"ק די גבוהים, כ-80%, אבל הדבר לא יבוא לעולם על חשבון הבטיחות.

 

מאפשרים ניסיון לידה לנשים כשחושבים שזה סביר. באופן כללי הגישה ללנל"ק היא מאוד ליברלית, כלומר, מאפשרים לנל"ק גם במקרים שנשים קיבלו תשובה שלילית בבתי חולים אחרים.

  

ממיינים בקפדנות נשים להתאמתן ללידת ויב"ק, לא יאשרו לכל אחת ויב"ק באופן אוטומטי. המטרה היא לנפות את הנשים עבורן בטיחותי יותר ללדת בקיסרי חוזר. כמובן שלרוב המכריע של הנשים ויב"ק בהחלט מתאים.

 

בחדר לידה באמצעות מחשבון מיוחד לחישוב סיכויי ההצלחה מבצעים הערכה של סיכוייה של אישה ללדת עפ"י הערכת ההיסטוריה הרפואית והמיילדותית שלה.

 

ישנם פרמטרים שנותנים צפי האם האישה היא מועמדת טובה לויב"ק או לא.

 

 

האוכלוסיה שיולדת בבית החולים: 

 

כ-90% מהיולדות משתייכות לציבור הדתי-חרדי.

כ-25% מהיולדות אנגלוסכסיות.

 

 

לידה לאחר שני ניתוחים קיסריים:

 

עפ"י נייר העמדה של האיגוד האמריקאי ACOG שהשתנה לאחרונה, מאפשרים לידה לאחר שני ניתוחים קיסריים, תלוי מהן האינדיקציות: גודל האישה, הסיבה לניתוחים, חוות הדעת של הרופא בנויה ממכלול שיקולים ונתונים.

 

לא שמחים ליילד לנל"ק אחרי שני קיסריים אבל אם מדובר בנשים צעירות שרוצות משפחות גדולות, ואם הייתה להן לידה נרתיקית בעברן, יאפשרו להן לנל"ק לאחר שני קיסריים. 

 

לדוגמא: אם מדובר באישה שהניתוח שלה נבע חוסר התקדמות בלידה (שעתיים שמשל) בלידת תינוק שמשקלו 3 ק"ג, בלידה של תינוק במשקל 4 ק"ג לאפשר לאישה ללדת לנל"ק זהו אינו שירות טוב עבורה מבחינת בית החולים.

 

חורגים מהמדיניות בהתאם לשיקול דעת ונתונים המראים כי הסיכוי ללנל"ק מוצלחת הוא סביר.

 

יש לקחת בחשבון שיקולים לוגיסטיים של בית החולים ולכן במקרים גבוליים בהם "הולכים על קרח דק", כמו למשל אחרי שני קיסרי, כדאי לקחת רופא פרטי כדי להבטיח את זמינותו במקרה חירום.

 

שיעור הניתוחים הקיסריים בכלל הוא החשוב ביותר. היות והמניעה הראשונית  היא הדבר שצריך לשאוף אליו כדי לא להגיע בכלל לצורך בויב"ק.

 

הדבר החשוב ביותר הוא ליידע את הציבור מהו אחוז הניתוחים הקיסריים, על מנת שהדבר יהווה שיקול כאשר הן באות ללדת ולא שהעיצוב והתפאורה של בית החולים יהוו את הגורם להחלטה.

 

למרבה הצער התודעה בציבור הישראלי מועטה מידי.

 

בארה"ב עפ"י חוק חובה לפרסם את % הניתוחים הקיסריים.

  

 

לידות עכוז:

 

בבית החולים מבצעים 1500 היפוכים חיצוניים שבפועל חסכו 1100 ניתוחים קיסריים, כלומר 74% הצלחה.

 

נשים מעטות מופנות להיפוך חיצוני על ידי הרופאים, רק 9% מהנשים יופנו להיפוך חיצוני כאשר העובר במצג עכוז. הרוב המכריע של הרופאים לא מיידעים נשים על האפשרות של היפוך חיצוני. לפיכך כ-90% מהנשים שהעובר שלהן במצג עכוז מופנות אוטומטית לקיסרי.

 

בלידת עכוז עושים חתך אם רואים צורך בכך, כלומר לא באופן אוטומטי יבוצע חתך חיץ (אפיזיוטומיה). חשוב ללמד את הציבור לשתף פעולה עם הצוות ולזרום איתו.

 

אפידורל:

 

השימוש באפידורל מאוד נמוך יחסית והוא עומד על כ-40% בעוד במקומות אחרים הוא עומד על 80% (ויש אפילו 95%). השימוש נמוך לא כי חוסכים בו אלא כי מאמינים בלידה טבעית.

 

סטודנטים בלידה:

 

בבית החולים ישנם סטודנטים לסיעוד אך סטודנטים לרפואה אין. האישה יכולה לבקש כי סטודנטים לסיעוד לא יהיו נוכחים בלידה ויכבדו את בקשתה.

 

מחלקת יולדות וחדר אוכל:

 

בבית החולים חדר אוכל שלא יבייש בית מלון.

חדרי הלידה ומחלקות היולדות נמצאים בבניין שונה מיתר מחלקות בית החולים משיקולים הלכתיים.

הציבור בבית החולים לא לרוב מעוניין בביות מלא אך מנסים להיות גמישים בנושא ביות.

 

אישה שמגיעה ללידה בפתיחה 6 לא תחוייב בעירוי.

 

הסיכוי לקיסרי בלידה ראשונה בבית החולים הוא 5%. כשצריך לבצע ניתוח קיסרי מנתחים, אך כשלא צריך – לא מנתחים!

 

בבית החולים 2 חדרי ניתוח שלרוב אינם תפוסים (אך תמיד יש חדר ניתוח פתוח ומוכן לשימוש בעת הצורך). בבית החולים כ-6000 לידות בשנה מתוכן כ-9% בניתוח קיסרי כלומר 600 ניתוחים בשנה, פחות משניים ליממה.

 

מומלץ שתהיה היכרות ראשונית עם הרופאים המטפלים בחדרי הלידה עוד לפני הלידה. היכרות מקדימה זו חשובה מאוד ומסייעת לתחושה הטובה של היולדת ובן זוגה.

 

חוץ מזה יש שם את דינה המיילדת המקסימה שמאוד תומכת בלידות טבעיות.

 


 

 

  • _1
  • _2
  • _3
  • _4
  • _5


בלידה הקודמת ילדת בקיסרי

ועכשיו את רוצה אחרת?

ברוכה הבאה,

הגעת למקום הנכון!

הצטרפי עכשיו לאתר וקבלי את

המדריך ללידה נרתיקית אחרי קיסרי - בחינם!!!